Dokształcanie

Administrator jak lekarz – ciągle musi się uczyć nowych rzeczy, inaczej po jakimś czasie wypada z obiegu.

W związku z tym dzisiejszy dzień prawie w całości spędziłem na IT Academic Day 2010. Teoretycznie jest to dla studentów, ale nikt nie powiedział że nie może przyjść ktoś spoza uczelni, więc się poczułem zaproszony :)

Co było ciekawego? No to po kolei:

Życie w chmurze – czy warto przyjrzeć się Windows Azure

Windows Azure to nowa platforma do uruchamiania rozwiązań informatycznych działających w chmurze (ang. Cloud Computing). Architekt projektujący rozwiązanie dysponuje zwirtualizowanym środowiskiem oferującym praktycznie nieograniczone możliwości skalowania, olbrzymią wydajność i gigantyczny pojemnik do przechowywania danych.
Fizycznym utrzymaniem platformy zajmuje się organizacja Microsoft Global Foundation Services, część Microsoft odpowiedzialna za utrzymywanie centrów danych.
W przypadku zastosowania Windows Azure opłaty są proporcjonalne do stopnia wykorzystania platformy (tzw. model pay as you go), czyli zużytej przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej i pasma (transfer danych do i z chmury). Taki system opłat zapewnia bardzo dużą elastyczność i nie wymaga inwestowania we własną serwerownię (sprzęt, licencje, obsługę itp.). Na przykład sklep internetowy, planując promocje, może na chwilę (nawet na moment rzędu pojedynczych minut czy godzin) zwiększyć używane zasoby, a po okresie intensywnego ruchu oddać je (i opłaty będą niższe)1

Prelekcja prowadzona bardzo ciekawie, muszę przyznać że prowadzący potrafił zainteresować słuchaczy. Dodatkowo prezentacja była uzupełniona programem wrzucanym do chmury w trakcie prelekcji – można było zobaczyć jak jest ona do chmury uploadowana, jak następuje synchronizacja, i na koniec, jak program działa.

Wprowadzenie do programowania Windows Phone 7

Windows Phone 7 to najnowszy system operacyjny przeznaczony dla urządzeń mobilnych. Wraz z jego premierą, programistom z całego świata udostępniono środowisko pozwalające na tworzenie aplikacji dla nowej platformy. Windows Phone 7 pozwoli Ci tworzyć aplikacje w jednej z dwóch rozwijanych przez Microsoft technologii – Sliverlight bądź XNA. Obie mają swoje konkretne dziedziny zastosowań. Sliverligt pozwala na szybkie  tworzenie aplikacji z przyjaznym i efektownie wyglądającym interfejsem użytkownika. XNA to z kolei środowisko wspomagające pisanie gier, którego jedną z jego największych zalet jest to, iż tak napisane gry są łatwe do przeniesienia na inne platformy wspierające XNA (np. PC, Xbox, Zune)2

To co mnie strasznie ciekawiło od samego początku i na co czekałem. Muszę przyznać że silverlight jest pociągającym pomysłem. Fajnie by było się go nauczyć i zacząć robić coś konstruktywnego, ale problem jest jeden – na ile jest to prawdziwa chęć, a na ile słomiany zapał. Jedyny minus? Prowadzący. Jego częste powtarzanie zwrotów „na koniec dnia” i „de facto” potrafiło doprowadzić do szału, a On sam nie potrafił zainteresować tym co mówił słuchaczy, przez co na sali powstawał niezły hałas momentami. Ale i tak temat dla mnie był ciekawy.

Po tym zrobiłem sobie przerwę na śniadanie – nie było żadnych prelekcji, a po przerwie zdążyłem jeszcze zaliczyć:

Projekt Platon – nowe oblicze nauki

Projekt PLATON zakłada stworzenie i uruchomienie 5 usług działających w oparciu o sieć PIONIER. Usługami tymi są:

Usługi wideokonferencji: realizowane na drodze budowy wysokiej jakości, bezpiecznego systemu wideokonferencyjnego w sieci PIONIER, który umożliwi zarówno połączenia punkt-punkt jak i połączenia pomiędzy wieloma lokalizacjami jednocześnie oraz zapewni możliwość rejestracji poszczególnych wideokonferencji i ich odtworzenia.

Usługi eduroam: prosty i bezpieczny roaming osób ze środowiska nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce poprzez uruchomienie we wszystkich sieciach MAN i centrach KDM wzorcowych bezpiecznych systemów dostępu do sieci bezprzewodowej.

Usługi kampusowe: zbudowane będą w oparciu o innowacyjną infrastrukturę obliczeniowo-usługową, o zasięgu ogólnokrajowym, dostarczającą aplikacji na żądanie, zdolną zapewnić szerokiemu gronu użytkowników ze środowisk akademickich i badawczych elastyczny, skalowalny dostęp do specyficznych aplikacji, zarówno w systemie MS Windows, jak i Linux, z uwzględnieniem potrzeb określonych grup zawodowych w tych środowiskach wraz z wdrożeniem systemu zintegrowanych usług zarządzania zasobami gridowymi.

Usługi powszechnej archiwizacji: udostępnienie w skali kraju funkcjonalności zdalnej archiwizacji i backupu danych jako wartości dodanej do ogólnopolskiej akademickiej sieci naukowej PIONIER. Usługa, zwiększająca ochronę danych w czasie rzeczywistym, jest jednym z elementów koniecznych do zwiększenia niezawodności funkcjonowania każdej jednostki, a skierowana została do środowiska akademickiego, w tym uczelni wyższych, jednostek badawczo-rozwojowych oraz szpitali zależnych od uniwersytetów oraz akademii medycznych.

Usługi naukowej interaktywnej telewizji HD: udostępnienie środowisku naukowemu krajowej platformy dystrybucji naukowej interaktywnej telewizji HD i świadczenie w sieci PIONIER usług opartych o treści cyfrowe o wysokiej rozdzielczości dla edukacji, popularyzacji nauki i telemedycyny3

Dość ciekawe omówienie założeń projektu. Dużo slajdów, dość ciekawa prezentacja – czego więcej chcieć.

Zazdrościć jedynie dzisiejszym studentom możliwości jakie im daje dzisiejsza technika – zdalny dostęp do wybranych aplikacji to coś czego naprawdę można dzisiejszym studentom zazdrościć. Zamiast kombinować (mniej lub bardziej legalnie) mogą sobie zarezerwować dostęp do aplikacji takich jak Matlab/Simulink, AutoCad, Corel, Photoshop i innych. Niesamowicie będzie to ułatwiało studia.

Szyfrowanie wczoraj i dziś

Ostatnia prelekcja z tych na jakich byłem. Szczerze? Spodziewałem się czegoś więcej. Krótka prezentacja, podczas której omówione zostały podstawy. I to omówione w sposób dobry dla laików, a nie dla sali pełnej studentów informatyki, którzy jednak podstawy to już dawno mają. Więcej na ten temat omówiłem w swojej pracy dyplomowej z technikum chyba niż tu było.

1 http://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/ff398079

2 http://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/gg162725

3 http://www.platon.pionier.net.pl/online/

Leave a comment

Leave a Reply