Podłączenie do bazy na Mikrotiku urządzeń klienckich Osbridge GXi/XLi – da się!

Skąd taki pomysł?

Jakiś czas temu padła nam baza Osbridge 5G. Jako że były do niej podłączone stacje klienckie w liczbie trzynaście (na dwoch interfejsach radiowych), gdzie każda stacja to jeden blok, to padł nam kawałek sieci.

Co najgorsze, okazało się że zapasowa baza… też nie działa. Stąd właśnie wziął się pomysł sprawdzenia urban legend o możliwości współpracy urządzeń opartych na MT i Osbridge.

Mikrotik

Tu nie ma problemu. Ustawiamy tryb – ap bridge, wybieramy sobie częstotliwość, wpisujemy wybranego przez siebie SSID, a WDS mode ustawiamy na dynamic. Jeżeli planujemy podłączyć większą liczbę końcówek włączamy jeszcze polling (a działa, a co :P).

Osbridge GXi/XLi

Tutaj już jest więcej zabawy. Początkowo urządzenia te nie miały w ogóle wsparcia dla trybu WDS. W związku z tym na każdym urządzeniu musimy zacząć od wgrania firmware w wersji 4.o6R.

Osbridge firmware upgrade

Gdy już mamy firmware w odpowiedniej wersji czas zabrać się do pracy.

Podstawą jest włączenie w General settings ustawienia Regulatory Domain na Far East and Africa i zatwierdzić guzikiem Submit, potem Apply configuration i na koniec pozostaje nam tylko ponowne uruchomienie za pomocą guzika reboot.

Może to dziwnie wygląda, ale to bardzo ważny element – mnie bez tego nie pokazywały się opcje do ustawienia WDS. Być może lenistwo programistów, może ktoś uznał że wystarczy tylko tu je włączyć?

W każdym raziekolejną czynnością jest puszczenie site survay (tu ważna uwaga – site survay nie działa w trybie WDS – dlatego najpierw go robimy w trybie ap client, a dopiero później będziemy włączać WDS).

Wyszukujemy bazę do której się chcemy podłączyć, klikamy w mac adres  (to ważne!) i dopiero wtedy włączamy tryb WDS. Po zatwierdzeniu tego guzikiem Submit pojawią nam się nowe opcje – m.in. wybór częstotliwości. Ustawiamy ją na sztywno, dajemy Submit, potem Apply i na końcu reboot.

Ważne uwagi

– nie zabezpieczamy połączenia hasłem – u mnie nie działało

– na MT włączamy access list – tutaj dopisujemy na sztywno mac-adresy koncówek

Cieszymy się działającymi linkami :)

Leave a comment

Leave a Reply